UFO nad Łęczycą, Powidzem i Witkowem – zdarzenie z jesieni 1983 r.

Zdarzenie miało miejsce wieczorem jesienią 1983 roku. W okolicy Łęczycy został dostrzeżony obiekt w kształcie cygara, który poruszał się z dużą prędkością, na niewielkiej wysokości i leciał w kierunku Poznania. W pościg za NOLem wysłano dwa śmigłowce, jednak mimo rozwinięcia przez ich maksymalnej prędkości, nie udało im się zbliżyć na odległość mniejszą niż 30 km. Obiekt nadleciał nad jednostkę lotniczą w Powidzu, gdzie obserwowany był przez minimum kilkunastu-kilkudziesięciu świadków – kadrę oficerską i żołnierzy, którzy zostali poinformowani o nadlatującym obiekcie z Łęczycy. Obiekt prawdopodobnie został ostrzelany przez wartownika i przeleciał idealnie wzdłuż pasa startowego lotniska na bardzo małej wysokości. W momencie, gdy obiekt nadleciał nad jednostkę wyłączyły się wszystkie światła, urządzenia elektryczne oraz przerwana została również łączność. Po jego przelocie wróciło wszystko do normy. Obiekt skierował się na zachód do miejscowości Witkowo położonej 10 km dalej. Na miejscowym osiedlu zamieszkałym przez żołnierzy zawodowych z rodzinami, obiekt wylądował na znajdującej   się tam sztucznie usypanej górce i pozostawił na ziemi ślady (niestety nie wiadomo jakie to były ślady oraz jak długo przebywał tam NOL, jego zachowanie etc.). Po pewnym czasie obiekt wystartował kierując się w stronę Poznania. W międzyczasie ścigające obiekt śmigłowce wylądowały w Powidzu na lotnisku. Natomiast w pościg za obiektem został wysłany myśliwiec SU-20, lecz jego załoga wkrótce straciła obiekt z oczu. Następnie (nie wiadomo po jakim dokładnie czasie) do Powidza i Witkowa przybyła specjalna ekipa wojskowa z Poznania, która dokonała szczegółowych przesłuchań  wszystkich świadków oraz zbadała ślady pozostawione przez obiekt podczas lądowania w Witkowie. Niestety wynik tego szczegółowego dochodzenia nie jest znany.

Opis załączników (jeśli są, będą zaprezentowane pod treścią relacji):
Data obserwacji: 1983
Miejscowość: Łęczyca, Powidz, Witkowo (wielkopolskie)
Opis obiektu: Obiekt w kształcie cygara, który poruszał się z dużą prędkością, na niewielkiej wysokości
Czy zauważono jakieś istoty: nie
Liczba świadków: kilkudziesięciu świadków
Czas trwania obserwacji: ???
Źródło: Opracował Marcin Stachurski. Na podstawie: Bronisław Rzepecki - "UFO: armia (nie) mówi" - Nieznany Świat nr 6/1992, Bronisław Rzepecki - "Bliskie Spotkania z UFO w Polsce" - Karat 1995 r., Ryszard Grundman, Bronisław Rzepecki - "Polscy piloci i UFO" - Czas UFO nr specjalny, wiosna 1999 r.

1 komentarz do wpisu “UFO nad Łęczycą, Powidzem i Witkowem – zdarzenie z jesieni 1983 r.

  1. Byłem świadkiem tego wydarzenia jako żołnierz służby zasadniczej. Wiem dość dużo na ten temat i nie wszystkie przedstawiane fakty potwierdzam. Do moich obowiązków należało dowodzenie startowych stanowiskiem do lotów. To z tego miejsca całą akcją obserwacji dowodził pułkownik Prorok w towarzystwie dwóch lub trzech innych zaufanych oficerów. Reszta dostała rozkaz opuszczenia pomieszczenia. O mnie zapomniano bo byłem w drugiej części auta (to był punkt dowodzenia).

Dodaj komentarz